Wróć do Aktualności

Recenzja książki Henryka Piecucha „Rządzący. Moje boje z empusami i metanojami”.

„RZĄDZĄCY. MOJE BOJE Z EMPUSAMI I METANOJAMI BEZPIEKI”, CZYLI NIEOSTATNI BÓJ POPULARNEGO AUTORA

Henryk Piecuch, zapowiadając kolejną książkę „Pranie mózgu”, oddaje w ręce czytelników swoją 93. książkę. Łącząc materiał reportersko-litaracki z ambicjami filozoficznymi wraca w „Rządzących” m.in. do skarbów Sudetów, tych prawdziwych i wymyślonych (np. złoty pociąg). Dziesiątki lat temu to on – żołnierz Wojsk Ochrony Pogranicza, alpinista i miłośnik przyrody – miał monopol – tzn. wiedział najwięcej na ten temat, pisząc liczne artykuły do prasy. W książce tłumaczy, że największym naszym skarbem jest przyroda, którą za wszelką cenę należy chronić.

W „Rządzących”, książce lekkiej, błyskotliwej, a zarazem subtelnej i pełnej pasji znajduje się zdecydowanie więcej memuarów niż w poprzednich książkach. Wspomnienia są punktem wyjścia do rozważań historiozoficznych oraz impresji politologiczno-historycznych.

Autor przywołuje postaci: poruczników Andrzeja Górala i Ryszarda Rycajowskiego (nazwiska operacyjne) oraz tłum najprawdziwszych: empus i metanoi bezpieki. To ludzie nienawróceni i nawróceni na dobrą stronę mocy. Są też charakterniacy oraz wybitne jednostki. Piecuch ukazuje swoich przyjaciół, znajomych i wrogów oraz wskrzesza postaci historyczne. Warto zajrzeć do indeksu książki.

Pisarz-reportażysta opisuje, jak docierał do tajnych dokumentów, do szaf pancernych: pomagał w tym alkohol. Jako bywalec oprowadza czytelników po Górach Olbrzymich i salonach, a te znajdowały się nie tylko w stolicy, ale i w Szklarskiej Porębie, Wrocławiu, innych miejscowościach.

Książka ma wiele wymiarów. Na zagadnienia sprzed lat autor spojrzał z perspektywy człowieka dojrzałego, a dzięki temu, że w 1989 r. zmienił się ustrój – pisarze, dziennikarze i naukowcy korzystają chętnie z wiedzy Piecucha.

Warto sięgnąć po książkę Henryka Piecucha, świadka historii. A jako puentę książki potraktujmy komunikat zamieszczony na 4. stronie okładki: „Autor przeznacza honorarium, a Wydawca dochód ze sprzedaży książki na pomoc dla uchodźców”.

Henryk Piecuch: Rządzący. Moje boje z empusami i metanolami bezpieki. Agent PR Wydawnictwo Naukowe, Kraków 2023, s. 436. ISBN 978-83-66991-12-5.

Stanisław J. Szałapak

© Copyright 2006-2021  Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Michałowicach
Realizacja:
Suchowski Media
Skip to content