Piątka z Michałowic

Serdecznie zapraszamy na niezwykły koncert pieśni powstańczych zorganizowany wspólnie z Zarządem Osiedla Michałowice na zakończenie Powstania Warszawskiego. 1 października, godz. 17.00, namiot przy szkole w Michałowicach, wstęp wolny.

Dzień później, 2 października o godz. 12:30, przed budynkiem biblioteki w Michałowicach odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w hołdzie powstańcom warszawskim – mieszkańcom Michałowic.

Piątka z Michałowic

Michałowice mają swoich bohaterów Powstania Warszawskiego walczących za Naszą wolność w Batalionie „Kiliński”, byli to: Zbigniew Maliński, Witold Janikowski i Józef Ostrowski, w Batalionie „Harnaś” – Czesław Ostrowski oraz w Zgrupowaniu „Kryska” – Czesław Kiciński.

W niedzielę 2 października o godz. 12.30  przed budynkiem biblioteki przy ul. Raszyńskiej 34 odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej naszym mieszkańcom.

W przeddzień tego wydarzenia 1 października o godz. 17.00 pod namiotem przy szkole odbędzie się koncert pieśni powstańczych.  Jako współorganizatorzy serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obu wydarzeniach.

Zbigniew Maliński „Sławicz”

W Powstaniu Warszawskim brał udział w wieku 19 lat. Oddział: Armia Krajowa – Batalion „Kiliński” – 2. kompania „Szare Szeregi”. Po 17 sierpnia Zgrupowanie „Hal” – kompania szturmowa – I pluton. Miał stopień podporucznika. Zmarł 23 września 1944 r. w wyniku odniesionych ran. Szlak bojowy: Śródmieście Północ.

Witold Janikowski „Vis”

Najmłodszy uczestnik Powstania Warszawskiego z Michałowic, miał 16 lat jak wstąpił do AK. Oddział: Armia Krajowa – Batalion „Kiliński” –  1. kompania „Wigry” – pluton 162. Od 17 sierpnia Zgrupowanie „Hal” – kompania szturmowa – I pluton. Szlak bojowy: Śródmieście Północ. Po Powstaniu trafił do niewoli niemieckiej.

Józef Ostrowski „Kartacz”

W Powstaniu Warszawskim wziął udział w wieku 18 lat. Oddział: Armia Krajowa – Batalion „Kiliński” – 1. kompania „Wigry” – pluton 162. Od 17 sierpnia Zgrupowanie „Hal” – kompania szturmowa – I pluton. Został postrzelony, zmarł 22 sierpnia 1944 r. Do Powstania poszedł z ojcem Czesławem Ostrowskim. Miał stopień starszego strzelca. Szlak bojowy: Śródmieście Północ.

Czesław Ostrowski „Czesław”

Najstarszy michałowicki uczestnik Powstania Warszawskiego. Przed wojną pracował w banku, w latach 30. zakupił ziemię od hrabiny Barbary Grocholskiej i wybudował dom.      1  sierpnia 1944 r. wraz z najstarszym, 18-letnim synem Józefem poszedł walczyć w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie Czesław Ostrowski został dyrektorem jednego z wydawnictw „Ruchu” (później RSW „Prasa – Książka – Ruch”) – na stanowisku tym pracował do emerytury, czyli do drugiej połowy lat 60. ubiegłego stulecia.

Czesław Kiciński „Mars”

Do Powstania Warszawskiego poszedł w wieku 18 lat. Oddział: Armia Krajowa – Zgrupowanie „Kryska” – 3. kompania – pluton 1140. Szlak bojowy: Górny Czerniaków. Odniesione rany: Ranny 15.09.1944 r. Przeżył Powstanie, zmarł w roku 2000.