79 rocznica powstania w getcie warszawskim

79 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Muzeum Historii Żydów Polskich zachęca do udziału w dziesiątej, jubileuszowej, akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Ze względu na pandemię, trzeci rok z rzędu działania odbywają się  zarówno w Internecie, jak i w terenie. Tematem przewodnim akcji jest miłość. 19 kwietnia 2022 zachęcamy do przypięcia żonkila na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.