78 Rocznica wybuchu Powstania w Getcie warszawskim

Już kolejny raz nasza biblioteka włącza się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Polin. Tegoroczna edycja jest szczególna, bo  i szczególne są pandemiczne okoliczności:  wydarzenia odbywają się  zarówno w terenie, jak i w Internecie, wspierane przez nowych ambasadorów i ambasadorki m.in. Bartosza Bielenia, Katarzynę Zielińską, Kayah, Magdalenę Boczarską oraz Mariusza Szczygieła. W tym roku celem akcji jest nie tylko upamiętnienie wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślenie roli, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

Pamiętajmy o nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.  Odwiedzający nas tego dnia czytelnicy otrzymają żonkile – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.