Patron biblioteki wybrany!

Drodzy Czytelnicy

miło nam poinformować, że na wczorajszej sesji Rady Gminy Michałowice nasza biblioteka otrzymała imię Zbigniewa Herberta postaci nietuzinkowej,wybitnego poety i eseisty.                Imię poety było jedną z Państwa propozycji z internetowych zgłoszeń!

Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 roku we Lwowie. Rok przed wybuchem wojny rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego. Wiosną 1944 roku, uciekając przed wkraczającymi do Lwowa sowietami, rodzina Herbertów przeniosła się do Krakowa. Zbigniew Herbert uzyskał dyplom tamtejszej Akademii Ekonomicznej, studiował też na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, które kontynuował na Wydziale Prawa i Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom uzyskał w 1949 roku. W 1950 roku przeniósł się do Warszawy i debiutował na łamach tygodnika „Dziś i jutro”. Początkujący poeta drukował swoje wiersze pod pseudonimami Patryk oraz Stefan Martha. Współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Słowem Powszechnym”, współredagował miesięcznik „Poezja”. W roku 1956 wydał swój debiutancki zbiór wierszy „Struna światła”. W latach 60. Herbert, zafascynowany kulturą śródziemnomorską wydał tomy esejów „Barbarzyńca w ogrodzie” i „Martwa natura z wędzidłem”. Poeta wydawał też kolejne tomiki: „Hermes, pies i gwiazda”, „Studium przedmiotu”, „Napis”, „Pan Cogito”, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Herbert angażował się  także w działalność opozycyjną. W grudniu 1974 roku podpisał tzw. List 15, żądający udostępnienia Polakom zamieszkałym w ZSRR kontaktu z polską kulturą. W grudniu 1975 roku, wobec projektowanych zmian w konstytucji, a zwłaszcza planowi wpisania do niej kierowniczej roli PZPR i wieczystej przyjaźni z ZSRR, podpisał „Memoriał 59”. Po roku 1980 wiersz Herberta „Przesłanie Pana Cogito”  stał się swoistym hymnem ruchu społecznego, jakim był NSZZ „Solidarność”. Zbigniew Herbert zmarł 28 lipca 1998 r. w Warszawie w wieku 73 lat.