100-lecie Bitwy Warszawskiej

Zwycięstwo nad bolszewikami u wrót Warszawy, odniesione w sierpniu 1920 roku, zadecydowało o zachowaniu młodej polskiej niepodległości i przekreśliło plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

Bitwa Warszawska została uznana za osiemnastą najważniejszą bitwę decydującą o losach o świata, Polacy zatrzymali bowiem marsz bolszewików na Zachód. W 1923 roku zdecydowano, że 15 sierpnia będzie obchodzony jako Święto Żołnierza. Uroczyste obchody zwycięstwa nad bolszewikami, zniesione po wojnie przez komunistów, zostały przywrócone w niepodległej Polsce.

Z tej okazji serdecznie zapraszamy do obejrzenia przygotowanej przez nas wystawy „100-lecie Bitwy Warszawskiej”, którą można zobaczyć na balustradzie przy wejściu do Biblioteki.

Zachęcamy również do wypożyczania książek o Cudzie nad Wisłą dostępnych w bibliotece.