Żeromski o Michałowicach

„Ostrze zaorało po kości i ognistym jęzorem wżarło się w bok”.

Stefan Żeromski w powieści „Popioły” wielokrotnie wymienia nazwy miejscowości, które należą teraz do Gminy Michałowice.

Dowodzona przez księcia Józefa Poniatowskiego armia Księstwa Warszawskiego zastępowała drogę przeważającym wojskom austriackim. Bitwa została stoczona 19 kwietnia 1809 roku – jest to znana z podręczników historii bitwa pod Raszynem.
Zajrzyjmy do rozdziału pt. „Nad brzegiem Rawki”: „Kompania miała rozkaz przebyć błota rzeczki Rawki poniżej trzech stawów w Michałowicach. (…) Pomiędzy ich szlakiem a Pęcicami stało bagno-głębia, bezgruncie paskudne, zawleczone wodą i szerokie blisko na wiorstę. (…) Zbliżywszy się do wioski Reguł żołnierze spotkali chłopów orzących swe niwy. (…) Wąską dróżką od Nowej Wsi w stronę Nadarzyna przeciskała się straż przednia. (…) Dwór w Opaczy stał w niewielkim, pustym ogrodzie.”

Miejscowości te, wraz z oddziałem wojska, przemierzał konno podporucznik Rafał Olbromski. I tutaj wziął udział w potyczce:
„Patrol austriacki szedł w strone nadarzyńskiego traktu, wracając widocznie z rekonesansu. Ukośnie miał przeciąć pole przed frontem polskiego oddziału.” Doszło do walki na lance i szable. „Pałasz (Rafała) miotał się błyskawicą, strzelał wokoło i krzesał ogień. W pewnej chwili zgiął się na bok pod strasznym ciężarem.” Młody oficer został ranny. Poczuł „mrówki, mrowisko w dłoni, w łokciu, w ramieniu…”
Jak skończyło się to dla literackiego bohatera? Proszę przypomnieć sobie ten epizod ze znanej powieści.
Zapraszamy do czytania „Popiołów”.

Biuletyn Informacyjny
Zarządu Gminy Michałowice
maj – czerwiec ’95

Artykuły prasowe, zdjecia oraz wszelkie informacje zamieszczone na stronie zbierane były przez cały czas działalności Biblioteki. Kopiowanie całości lub części artykułów jest dozwolone pod warunkiem podania źródła i autora.